Hore

6 právd o akciovom trhu

Akciový trh môže na prvý pohľad pôsobiť odstrašujúco. Ide tam totiž o skutočné peniaze, pričom nikto presne nevie, čo prinesie zajtrajšok alebo nasledujúci rok. Mnohí ľudia na trhu stratili celé majetky, zatiaľ čo iní, disciplinovanejší, vďaka nemu dokázali vybudovať značné bohatstvo.

Hlavný rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými investormi pritom z veľkej časti spočíva v mylnom pochopení základných princípov fungovania trhu.

A potom prichádzajú zlé rozhodnutia. S ohľadom na vyššie uvedené som sa rozhodol zosumarizovať 6 základných právd, ktoré môžu každému investorovi pomôcť lepšie sa zorientovať na investičnom trhu.


1. Vždy bude dôvod na obavy

Aj za tých najpriaznivejších trhových podmienok si riziko-averzný človek nájde vždy niečo, čo ho odradí vstúpiť na trh. Nadchádzajúce voľby, obchodné vojny, vyššie dane, možný vojenský konflikt, pandémia, inflácia, protesty, vyššia volatilita, vyššia nezamestnanosť, krach banky, krach sektora, pokles ziskov.. Inak povedané: FURT DAČO.

Áno, pri investovaní do akcií je potrebné naučiť sa pracovať s rizikom, no historicky ide dodnes o jediný nástroj, ktorý dokázal na horizonte dekád porážať infláciu. Vidieť teda za každým rohom tragédiu nemá len mentálne, ale aj finančné dopady.


2. Najväčšie riziká nepoznáme

Predpovede tvoria udalosti, ktoré sú zrejmé. Skutočnú budúcnosť však tvoria prekvapenia.

Väčšina hrozieb, ktoré dnes vo svete môžeme vnímať, je teda už do značnej miery započítaná do trhových cien. Naopak, najväčší dopad na trhy majú paradoxne riziká, o ktorých sa nehovorí, alebo tie, ktoré sú úplne ignorované. Práve tie vedia spôsobiť najciteľnejšie otrasy.


Vidieť teda za každým rohom tragédiu nemá len mentálne, ale aj finančné dopady.


3. Akcie ponúkajú asymetrický potenciál rastu

Akcia môže stratiť maximálne 100% svojej hodnoty, no na druhej strane neexistuje žiadny limit, koľkokrát môže jej hodnota narásť. Podľa mňa celkom dobrý deal.

Áno, trhy zažili niekoľko dramatických prepadov, no ich rozsah a frekvencia je mizivá v porovnaní s tým, koľkokrát sa trhy dokázali sami „znásobiť”.

Samozrejme doterajšia história negarantuje žiarivú budúcnosť. Ukazuje však, že je to možné.

V marci 2009 počas finačnej krízy bola hodnota S&P 500 na úplnom dne na úrovni 676 dolárov. Dnes sme takmer na 9-násobku vtedajšej hodnoty. A to všetko za 16 rokov.

Nárast takmer 900%.


A to sa bavíme o indexe, kde je viac ako 500 firiem.

Nie o nejakej jednej zázračnej akcii, ktorá vyrástla vďaka davovej psychóze.


4. Nikdy nečakaj priemer

Akciový trh dosahuje v priemere približne 7% ročný výnos. V každom roku je však priemerný výnos skôr výnimkou. Pozri si tabuľku nižšie. Ak by bol ročný výnos okolo 7% pravidlom, videli by sme horizontálnu líniu bodov tesne nad osou x.


Dobrá správa? Väčšina bodiek je nad čiernou čiarou. Akcie teda majú očividnú tendenciu z dlhodobého hľadiska rásť.


5. Neporaziteľný dlhodobý horizont

Ako povedal legendárny investor Warren Buffett:

“V 20. storočí Spojené štáty prekonali dve svetové vojny, množstvo ďalších nákladných a traumatických vojenských konfliktov, hospodársku depresiu, približne tucet recesií a finančných paník, ropné šoky, chrípkovú pandémiu či odstúpenie prezidenta. Napriek tomu sa index Dow Jones zvýšil zo 66 bodov na 11.497.“

Od zverejnenia tejto myšlienky si trhy prešli ďalšími viacerými turbulentnými obdobiami - prekonali globálnu finančnú krízu či celosvetovú pandémiu. Aj tak je dnes index Dow Jones na hodnote 42.000 dolárov. A rastie ďalej..

Historické dáta jasne ukazujú, že od roku 1926 dodnes neexistuje jediné 20-ročné obdobie, počas ktorého by akciový trh nepriniesol kladný výnos. Hoci akcie často rastú už na kratších časových horizontoch, pravdepodobnosť dosiahnutia pozitívnych výnosov výrazne narastá s predlžovaním investičného horizontu.



6. Akciový trh nie je celá ekonomika

Posledný bod na dnes. Hoci je výkonnosť amerického akciového trhu úzko prepojená s vývojom americkej ekonomiky, tieto dve veličiny nie sú totožné.


Ekonomika je obmedzená na činnosti prebiehajúce na území USA, zatiaľ čo akciový trh zobrazuje výkonnosť najväčších spoločností, ktoré majú často prístup k výhodnejším zdrojom a pôsobia aj na zahraničných trhoch, kde majú lepšie rastové vyhliadky než na domácej pôde.

To robí akciový trh častokrát oveľa menej závislým od aktuálneho stavu americkej ekonomiky.

Čo z toho všetkého vyplýva? Je možné, že stojíme na prahu dlhého a náročného medvedieho trhu? Kto vie..

Napriek tomu má akciový trh tendenciu z dlhodobého hľadiska rásť.

Prečo? Ak sa nad tým zamyslíme, dáva to zmysel. Stále sa väčšina ľudí každé ráno budí s cieľom veci zlepšovať, nie zhoršovať. Tento prirodzený vývoj nás motivuje k vývoju stále lepších produktov a služieb. A tí, ktorí v tomto procese uspejú, príjmovo rastú. S rastom príjmov následne môžu rásť aj zisky.

A práve zisky poháňajú ceny akcií nahor.



Boris

FINANCIE KONZERATÍVNE ✅



Ďalšie články na čítanie: