Hore

Čo ak sa dožiješ 100 rokov? Ako to finančne zvládneš?

Chcel by si sa dožiť svojich 100. narodenín? Čo sa týka mňa, odpoveď na túto otázku závisí najmä od toho, aké by bolo moje zdravie, úroveň slobody a či by som mal pri sebe stále svoju manželku a rodinu. Ak by body vyššie boli splnené, rád potiahnem aj dlhšie.

Pravdou však ostáva (a z aktuálnych výskumov vyplýva), že budeme žiť oveľa dlhšie, ako si myslíme. Oboznámenie sa so súčasnými štatistikami očakávanej dĺžky života je podľa mňa jednou zo základných úloh každého z nás, nakoľko je nutné prispôsobiť im aj svoju budúcu finančnú situáciu.

Čo teda hovoria aktuálne dáta?

  • Dieťa narodené v roku 2022 v rámci EÚ má 30 % šancu dožiť sa 100 rokov
  • Osoba narodená v roku 1950 sa v priemere dožije 68 rokov
  • V prípade dieťaťa narodeného v roku 2014 je však už očakávaný vek dožitia až 78 rokov

Inými slovami, človek narodený pred 10 rokmi bude musieť financovať svoj dôchodok o 10 rokov dlhšie, v porovnaní s niekým, kto sa narodil v roku 1950.

Rovnako tak dnes platia aj ďalšie pravdepodobnosti:

  • Existuje 25 % šanca, že sa 65-ročný muž dožije 93 rokov
  • Existuje 25 % šanca, že sa 65-ročná žena dožije 96 rokov
  • Pre partnerov vo veku 65 rokov existuje 25 % šanca, že sa jeden z nich dožije 98 rokov
  • Existuje tiež 45 % šanca, že manželka prežije manžela o 5 rokov a 20 % šanca, že to bude až 15 rokov. Je teda dôležité uvedomiť si, že v prípade manželov je potrebné, aby finančný majetok vydržal, až kým neodíde druhý partner

K tomu je, samozrejme, potrebné spomenúť ešte jednu rovinu.

Doteraz sa bavíme o dlhovekosti v zdraví. Môže sa však (s pribudajúcim vekom oveľa pravdepodobnejšie) objaviť situácia, keď človek síce žije dlho, no nie je 100 % fit. Automaticky to znamená zvýšené finančné náklady na zdravotnú starostlivosť.

Fakt, že dnes žijeme dlhšie ako v minulosti, je z môjho pohľadu logický. Naša generácia nemusí čeliť toľkým vojenským konfliktom ako v minulosti (pamätám si aj zaujímavú štatistiku z knihy Yuvala Harariho, že v stredoveku 25 % úmrtí zapríčinila vražda). No najmä, dnes už vieme liečiť drvivú väčšinu ochorení. Napredovanie v diagnostike a vo vývoji nových efektívnych liečiv každým rokom rapídne rastie (viď rýchlosť vyvinutia covid vakcíny, ktorá trvala niekoľko týždňov).

A dožijem sa teda 100-vky?

Ako hovoril legendárny investor Charlie Munger: „Jediné, čo chcem v živote vedieť, je miesto, kde zomriem. Aby som tam nikdy nešiel.” Takmer mu to vyšlo. Zomrel minulý rok vo veku 99 rokov, pričom do okrúhleho výročia mu chýbal už iba mesiac.

Samozrejme, nikto nemáme krištáľovú guľu. Nižšie však prikladám dve zaujímavé kalkulačky pre výpočet pravdepodobnosti očakávanej dĺžky dožitia:

Mne to vyšlo na 93 resp. 95 rokov, takže mám pred sebou ešte krásnych 6 dekád!

Tak čo? Ako to vyšlo?

Koľko dekád máš ešte pred sebou? Plus dodatočná otázka: Ako je na tento horizont pripravená tvoja peňaženka?

Pri téme dlhovekosti treba počítať najmä s 5 hlavnými finančnými rizikami:

  • Riziko samotnej dlhovekosti – v skratke, že prežijem všetky svoje úspory
  • Inflačné riziko – keď moje úspory za dekády pomaly „požerie” postupný rast cien. Príklad? Dnes máš nasporených 100-tisíc eur. Gratulujem. To je na nové Porsche! Keď však tieto prostriedky necháš ležať v banke len tak, za 30 rokov si za ne možno kúpiš už len Škodu Octaviu.
  • Sekvenčné riziko – byť dotlačený predať svoje aktíva počas poklesu trhu
  • Kognitívny úpadok - ako sa budeš o svoje financie starať, keď ti už nebude myseľ slúžiť ako za mladi? Naozaj chceš robiť každoročné realokačné rozhodnutia svojho investičného majetku ako 91-ročný? Online? Hm..
  • Nízka návratnosť – čo sa stane, ak tvoje financie dosiahnu rapídne nižší výnos v porovnaní s pôvodnými projekciami? Ako vykryješ ten rozdiel?
Najväčšou finančnou starosťou dôchodcov je, že minú všetky peniaze.

7 krokov k tomu, aby vaše peniaze vydržali

Ako som už prednedávnom napísal v príspevku, môj investičný horizont má stovky rokov. Pre niekoho je možno nepredstaviteľné premýšľať nad svojimi financiami na úrovni dekád. Ja naopak vnímam budovanie svojho kapitálu ako dedičstvo pre ďalšie generácie. Rád by som napríklad pomohol svojim vnukom či pravnukom k tomu, aby si mohli dovoliť kvalitné vzdelanie vo svete. Preto mi je na jednej strane blízky koncept budovania finančnej nezávislosti, no už nie som fanúšikom hnutia „Die with zero”, ktorého filozofiou je minúť všetky svoje peniaze pred smrťou. Osobne mi to príde ako dosť sebecký koncept. Nie každá generácia predsa musí začínať od nuly.

(Samozrejme, je potom potrebné nastaviť aj jasné pravidlá postupného čerpania medzigeneračného kapitálu. To už je ale téma na iný blog).

Nižšie teda uvádzam niekoľko stratégií na zmiernenie finančných rizík dlhovekosti, ako aj moje komentáre k nim:

1. Navýš si mieru úspor aspoň o 3 % každý rok

Zvyšuj každoročne svoje úsilie. Navýš si svoje trvalé príkazy o inflačné 3 % aby si zachoval hodnotu svojich aktív v čase. Podobný princíp platí aj pri zvýšení príjmu. 50 % z navýšenej sumy investuj, s druhou polovicou si pokojne zvýš svoj životný štandard. Získaj seno, kým svieti slnko. Lebo príde dážď (strata príjmu) a jediné seno bude to, ktoré si dal do stodoly. Z toho budeš žiť celú zimu (dôchodok).

2. Buď konzervatívnejší pri výberoch

Slávna Trinity štúdia tvrdí, že ročná miera výberu vo výške 4 % z investovaných úspor je dostatočne bezpečná na to, aby kapitál vydržal po dobu niečo vyše 30 rokov. Osobne si však myslím, že 4 % sú mierne optimistické, najmä vzhľadom na výnosnosť akcií v nasledujúcich dekádach. Existuje racionálny predpoklad, že priemerné výnosy akcií budú mierne nižšie ako v minulosti. Bodaj by sme sa mýlili.

Ako sa však hovorí, je lepšie byť pripravený ako prekvapený. Aktuálnym odporúčaním je teda dosiahnuť mieru výberu na úrovni 3,5 % (alebo nižšiu). Dosiahnutím tejto úrovne sa dramaticky predlžuje úspešné financovanie života na dôchodku.

Ďalší jednoduchý vzorec, ktorý môžeme využiť, je vydeliť svoj aktuálny vek číslom 20. Takže napríklad, ak mám 70 rokov, môžem bezpečne vyberať 3,5% svojich úspor ročne (70÷20 = 3,5). Ako 80-ročný si môžem vybrať 4% (80÷20 = 4) a ako 65-ročný som na úrovni 3,25%.

Na záver je dobré pripomenúť aj jeden pozitívny fakt smerom k úsporám. Čím vyšší dôchodkový vek, tým nižšie výdavky. Realita je taká, že u väčšiny dôchodcov výdavky napriek inflácii klesajú v priemere o 10 % každých 10 rokov. Lebo hypotéka je už väčšinou splatená, nové auto už taktiež netreba, ani toľko oblečenia a deti sa už finančne tiež osamostatnili.

Získaj seno, kým svieti slnko. Lebo príde dážď (strata príjmu) a jediné seno bude to, ktoré si dal do stodoly. Z toho budeš žiť celú zimu (dôchodok).

3. Využi tzv. „Bucket” stratégiu

Výraz „bucket” v slovenskom preklade znamená vedro. Cieľom tejto „vedrovej” stratégie je rozdeliť si svoje finančné aktíva na tri kôpky (resp. do 3 vedier):

Vedro 1: Hotovosť

Toto vedro by malo byť plne likvidné a bez rizika. Objem prostriedkov v ňom má pokryť výdavky na 1 rok. Cieľom nie je generovať vysokú návratnosť. Ide o prostriedky výplatnej fázy a rezervy, ktoré umožňujú mať dostatočný hotovostný vankúš na prežitie trhových poklesov, aby nebolo potrebné vypredávať svoje investované pozície so zľavou. Dané prostriedky majú ležať na samostatnom účte, mimo zainvestovaného majetku. Presun na bežný účet (spending) je následne nastavený automatickými prevodmi (každý mesiac, každé 2 týždne, prípadne podľa potreby)

Vedro 2: Stabilný príjem

Cieľom druhej kôpky je generovať príjem kontrolovaným rizikom. Prostriedky v tomto vedre sú využité na pravidelné „dopĺňanie“ prvého vedra. Pre zaistenie toho, že vaše investície udržia krok s infláciou, je tu potrebné podstúpiť mierne riziko. Zatiaľ čo v prvom vedre ide o bezrizikové (konzervatívne) investície, v tomto prípade hovoríme o vyváženom riziku, kde prím hrá vyvážená kombinácia dlhopisov a akcií so strednodobým horizontom s objemom na úrovni 3-5 ročných výdavkov.

Dopĺňanie prvého vedra je ideálne 1x za polrok (prípadne 1x za kvartál) v závislosti od aktuálnej situácie na trhu.

Vedro 3: Dlhodobý výnos

Posledný segment peňazí je s najdlhším časovým horizontom „nedotknuteľnosti“ – minimálne 10 rokov. Zameriava sa na vytváranie dlhodobých výnosov, ktoré sú možné iba prostredníctvom akcií. Toto vedro bude mať výkyvy svojej hodnoty v čase, keďže pre akciový trh je niečo také úplne normálne. Cieľom je teda maximalizovať výnos a hľadať ideálny timing počas all-time highs, keď sa odčerpá časť ziskov, ktoré sa presmerujú do vedra č. 2, čím sa zisky uzamknú pre budúce využitie.

Vedro 1 je nízke riziko + nízky výnos. Vedro 2 je mierne riziko + vyššia návratnosť. Vedro 3 je vysoká volatilita s potenciálne najvyšším výnosom

4. Presťahovanie sa do „lowcost” krajiny

Znie to šialene? Možno áno, ale je to trend, ktorý je expatmi vo svete stále viac využívaný. V niektorých krajinách si dnes za 600 eur mesačne pokryjete základné životné náklady a žijete v krásnom dome pri mori s upratovačkou a celoročne slnečným počasím.

Ja sám som svetobežník. Úprimne, k Slovensku necítim žiadnu prehnanú emóciu a nevábi ma žiadne kultúrne volanie našich predkov. Cítim sa viac ako občan celého sveta. Môžem si sám vybrať, kde s rodinou zakotvím.

Túto možnosť teda odporúčam mať uloženú ako „plán Z”, keď sa vyčerpajú všetky ostatné možnosti.