Ako filozoficky pasívny investor odporúčam nepúšťať sa do aktívneho či taktického časovania trhu. Ak samozrejme nie si Warren Buffett. V tom prípade som tvoj fanúšik. Čo však urobiť so svojim majetkom v čase, keď plánuješ obrovskú životnú zmenu - odchod na dôchodok?
Je v tomto prípade lepšie alokáciu svojho portfólia (pre tento príklad predpokladajme akcie + dlhopisy) ponechať bez zásahu alebo si viem jednoduchou stratégiou pomôcť k vyššej udržateľnosti svojho kapitálu?
Jedna finta tu je..
Pri rozhodnutí ísť na dôchodok s cieľom čerpať pasívnu rentu zo svojho portfólia je totiž potrebné okrem tradičného trhového rizika myslieť aj na elimináciu tzv. sekvenčného rizika.
Dôvod je jednoduchý: Najčastejšou príčinou, prečo rentiér vyčerpá svoj kapitál predčasne, sú negatívne výnosy počas prvých rokov čerpania renty.
Sekvenčné riziko teda môžeme definovať ako riziko prepadu trhu v prvých rokoch poberania renty (resp. v posledných rokoch pred jeho poberaním). Ak má totiž tvoj kapitál vyplácať rentu po dobu niekoľkých dekád, jednorázový prepad o 30-40% v úvode tohto obdobia rapídne obmedzí úspešnosť doručenia tejto stratégie.
Ako tomuto riziku teda predísť?
Najdôležitejšia je príprava. Pričom hlavnou myšlienkou je počas obdobia prechodu na dôchodok (čerpania renty) manuálne docieliť dočasne nižšiu expozíciu v akciách (smerom k dlhopisom), ktorá sa následne ale bude opätovne navyšovať na pôvodnú úroveň. Ak by teda akciový trh počas nábehu na rentu rapídne poklesol, znížením váhy akcií dokážeme stlmiť jeho dopad na naše portfólio.
V praxi to vyzerá nasledovne:
Postupne už aj u nás nájdeme tzv. target-date fondy, ktoré automaticky znižujú podiel akcií v portfóliu smerom k dôchodkovému veku. Ich myšlienkou je, že mladí investori môžu (a mali by) investovať viac dynamicky. Odporúčaním pre nich je teda vyšší podiel portfólia v akciách. Pričom s pribúdajúcim vekom sa kapitál pomaly presúva do pokojnejších vôd - dlhopisov. Pointa tejto filozofie je v zásade správna (aj keď je dôležité individuálne si nastaviť konečný stav alokácie. Osobne si napríklad nemyslím, že by akciová zložka portfólia mala aj pred odchodom do dôchodku klesnúť pod 40-50%).
Nevýhodou target-date fondov (rovnako ako tomu je aj u výplatných fáz pri dôchodkových pilieroch) je alokácia majetku počas čerpania renty.
Všetko skonzeratívnie. Naveky.
Prečo je to problém?
Pretože ak dnes niekto odíde do dôchodku okolo 60-tky, existuje štatistický predpoklad, že bude žiť v priemere ešte ďalších 25-30 rokov. A to sú skoro tri dekády, počas ktorých môže časť majetku pokojne naďalej dynamicky rásť a zachovať si tak kúpnu silu v čase.
Ideálnym riešením je teda nasledovná kombinácia:
- Individuálne využitie target-date fondov smerom k dôchodkovému veku (postupné znižovanie akciovej zložky). Neklesnúť však (v závislosti od rizikového profilu investora) s alokáciou akcií pod 40%
- Manuálne znížit podiel akcií pred začiatkom čerpania renty (cca 1-2 roky pre čerpaním, podľa aktuálnej situácie na trhu)
- Ponechať alokáciu nedotknutú v strednodobom horizonte (približne 3-4 roky, opäť podľa aktuálnej situácie na trhu) s cieľom znížiť sekvenčné riziko
- Následne navýšiť pomer akciovej zložky s cieľom využiť časť kapitálu a predpokladaný horizont k ďalšiemu rastu majetku
Nízka alokácia v akciách chráni investora pred krátkodobou volatilitou. Áno, na úkor zníženia potenciálnych ziskov. Zaplatiť túto cenu je však z môjho pohľadu dobrý deal - potrebný k pokojnému spánku počas čerpania renty.
Z dlhodobého hľadiska je zase odporúčaním udržať v portfóliu dostatočný podiel akcií, aby sa naakumulovaný kapitál investora nevyčerpal ani po 20, 30 či 40 rokoch.
A čo s F.I.R.E.?
Samozrejme, stratégia uvedená vyššie má obmedzené využitie pre komunitu tzv. predčasných dôchodcov (známe to hnutie FIRE) - čiže ľudí, ktorí začínajú čerpať pasívnu rentu vo veku 30 či 40 rokov. Moja skúsenosť je taká, že väčšina výskumov zameraných smerom k investovaniu na dôchodok nie je aplikovateľná pre komunitu FIRE. Obrovský rozdiel je napríklad len v čase - pri FIRE je potrebné počítať s horizontom renty 60+ rokov. Váha akcií v tomto prípade teda musí byť pomerne vyššia, aby sa zabezpečila dlhodobá udržateľnosť kapitálu po mnoho desaťročí.
Tesne pred čerpaním renty chceš držať viac dlhopisov a menej akcií ako zvyčajne. Rovnako tak aj počas prvých rokov na dôchodku. Následne ale začínaš akcie postupne prikupovať naspäť, aby si svoje portfólio pripravil na ďalšie dekády.
P.S. Filozoficky je táto stratégia nastavená iba pre ľudí, ktorí svoj majetok neplánujú posúvať ďalším generáciam svojej rodiny. Ak totiž nad svojim kapitálom premýšľaš v horizonte stoviek rokov, nemáš počas svojho života nikdy dôvod znižovať podiel akciovej zložky.
Toľko malá filofozická vsuvka k premýšľaniu na záver :)
Ak sa ti tento blog páčil, zváž prihlásenie na odber môjho newslettera.
Toto je blog č.22. Tie predošlé nájdeš tu.
Ďalšie články na čítanie:
- Ako znížiť riziko svojho portfólia?
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
- 3 najčastejšie dôvody prečo pri investovaní prichádzaš o peniaze
Môj e-book Finančné Desatoro zdarma stiahneš tu:
Nateraz prajem veľa rozumných investičných rozhodnutí.
Boris
FINANCIE KONZERATÍVNE ✅