Pravdepodobne sa zhodneme na tom, že jednou zo základných priorít v živote človeka je finančná stabilita pre seba a svojich najbližších. Zároveň platí, že primárnou zodpovednosťou rodičov je zabezpečiť riadnu výchovu svojich detí. No táto minca má dve strany.
Na tej jednej je rodičovská ambícia uľahčiť svojim potomkom štart do života pomocou kapitálu, ktorí im rodič prenechá. Na strane druhej je riziko, že daný kapitál potomka natoľko rozmazná, až ho pripraví o všetky "pudy prežitia". Kam patrí kúpa bytu, kúpa auta, zaistené pracovné miesto u ocinka, kreditná karta s bezodným limitom, atď.
Ako teda nájsť cestu von z tohto bludiska?
Riešením vedia byť vopred stanovené pravidlá, ktoré zabránia prílišnej sentimentalite rodiča, s cieľom podporiť svojho potomka, no zároveň mu neznížiť priestor uspieť v živote aj "vlastnou hlavou".
Nižšie nájdete 3 tipy, ktoré pomôžu pri premýšľaní o tom, ako odovzdať dedičstvo a zároveň povzbudiť ďalšiu generáciu nezaspať na vavrínoch.
1. Spojiť peniaze s hodnotami
Prvou praktickou radou je nastavenie hodnotových pravidiel, ktoré budú viesť k výplate dedičstva. Napríklad:
- Kvalitné vzdelanie – možnosť vyplatiť potomkom vopred definovanú finančnú sumu za absolvovanie vysokej školy, či získanie titulu (prípadne za konkrétne výsledky)
- Biznis budget – ak bude cieľom podnietiť podnikateľské ambície svojich ratolestí, čo tak podmieniť distribúciu zdrojov k rozbehu nového biznisu? Pričom podmienkou môžu byť ďalšie merateľné ukazovatele, ako jasne definovaný biznis plán či iné miľníky ako min. obrat alebo profit. A čím lepšie čísla, tým viac zdrojov bude možné získať
- Motivácia k samostatnosti – inšpirovať potomka je možné aj tak, že mu dorovnáte určité percento jeho vlastných príjmov. Povedzme napríklad, že dorovnáte 50% platu. Čiže ak za rok zarobí 20.000 eur, ako bonus mu bude vyplatených ďalších 10.000 eur. Ak však dokáže zarobiť 100.000 eur, získa navyše ešte 50.000 eur. Inak povedané, čím samostatnejší, tým viac dostane pridané.
- Dodržiavanie systémových pravidiel – zdroje budú uvoľnené iba v prípade pravidelných auditov, či stretnutí s rodinným finančným poradcom. Alebo dodržiavaním rozpočtu s povinnosťou pravidelne investovať/odkladať definované percento prijatého kapitálu (ďalším generáciam, charite, atď.).
2. Postupná distribúcia
Ďalšou účinnou stratégiou, ako zabrániť dedičom v nadmerných výdavkoch, je zavedenie postupného rozdelenia kapitálu podľa veku. Napríklad dedičstvo rozdeliť na štvrtiny, pričom každá štvrtina bude vyplatená v inom veku - pri dovŕšení 25, 35, 45 a 55. roku života. Rovnako je možné postupovať aj v prípade vnúčat.
3. Naučiť deti finančnej gramotnosti
Jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť, aby vaše deti boli dobrými správcami vášho dedičstva, je začať ich učiť základy práce s financiami už od útleho veku. Kým deti žijú pod vašou strechou, zverujte im postupne "finančné povinnosti", ako napríklad:
- Nech si z každého vreckového odložia malú časť. A vysveliť im prečo.
- Nech si na väčší nákup musia prispieť sami zo svojej pokladničky. A vysveliť im prečo.
- Nech si technicky vedia zaplatiť malé účty sami (mobil, obedy, sladkosti)
Testujte si samostatnosť vašich detí tiež tým, že im venujete malý obnos peňazí, aby ste videli, ako sa k nemu budú správať. V ideálnom prípade urobia správne finančné rozhodnutia (niečo si odložia, prípadne rovno investujú). Na druhej strane, ak nič podobné neuvidíte, máte skvelú príležitosť im opätovne zdôrazniť hlavné princípy práce s peniazmi, ktoré im pomôžu lepšie sa pripraviť na ich vlastnú budúcnosť.
Ak potrebujete pomoc s investičným plánovaním alebo akoukoľvek inou investičnou záležitosťou, dohodnúť si call so mnou viete tu.
Môj e-book Finančné Desatoro zdarma stiahnete tu.
Ďalšie články na čítanie:
- Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť pred 40-tkou? 8 tipov pre moju dcéru
- Ako znížiť riziko svojho portfólia?
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
- 3 najčastejšie dôvody prečo pri investovaní prichádzaš o peniaze
"Pre zaujímavosť, my sme si v rámci rodiny nastavili aj pravidelnú tzv. 100-ročnú investíciu. Investičným cieľom v tomto prípade je medzigeneračné budovanie majetku našej rodiny. Každý rok ju navyšujeme o infláciu a predpokladaná reálne nasporená suma na konci jej storočného horizontu je viac ako 46 miliónov eur."
- Martin Babocký, zakladateľ Babocky Investment Office
Link na kompletný rozhovorom s Martinom nájdete tu.
Nateraz prajem veľa rozumných investičných rozhodnutí.
Boris
FINANCIE KONZERATÍVNE ✅