Hore

6 tém, ktorým sa má venovať tvoj investičný poradca

Ako vyťažiť maximum zo svojho investičného poradcu?

Nie je žiadnym tajomstvom, že život človeka sa neustále vyvíja. A s ním aj jeho ciele či priority. Študent vysokej školy rieši iný rozmer problémov ako osoba pripravujúca sa na čerpanie svojej dôchodkovej renty. Sú to dva úplne odlišné svety. Je teda dôležité, aby podobným vývojom pravidelne prechádzal aj finančný plán a investície s ním spojené.

Tvorba finančnej rezervy, príprava na kúpu bytu, postupná akumulácia kapitálu na dôchodok (či pre potomkov), presun majetku na ďalšie generácie ako i budovanie medzigeneračného bohatstva. Toľko zopár príkladov investičných scenárov a cieľov, ktoré môžeme počas života riešiť. Minimálne 1-krát ročne je potrebné prebrať ich aktuálny stav. Lebo pokrok smerom k naplneniu svojich cieľov je potrebné nastaviť tak, aby v ňom čím skôr boli zahrnuté všetky významné zmeny v živote investora.

Nižšie som v skratke spísal prioritné témy, ktorým sa počas mítingu so svojim investičným poradcom treba venovať.

Uistite sa, že tomu tak naozaj je.


1. Významné zmeny, ktoré tvojom živote nastali v poslednom roku

Investičné portfólio má byť dynamický dokument, ktorý sa pravidelne reviduje, aby bol aktuálny pri každej výraznejšej zmene tvojej finančnej situácie. Je teda nevyhnutné prebrať aktuálne dianie týkajúce sa tvojho zamestnania, zdravia, rodinnej situácie, majetku a celkových finančných cieľov. Rovnako ako sa človek rozpráva so svojím lekárom k stanoveniu správnej diagnózy. Všetky zmeny majú byť následne brané do úvahy pri aktualizácii investičného plánu tak, aby naďalej spĺňal svoj účel a zabezpečoval tvoje potreby.


2. Výkonnosť a alokácia tvojho investičného portfólia

Ako sa nám (ne)zadarilo od posledného stretnutia? Investičný poradca by ti mal poskytnúť ročný sumár výkonnosti tvojho portfólia. Tento prehľad musí zahŕňať celkový pohľad jednak na výnosy, ako aj na celkovú alokáciu kapitálu, aby sa zistilo, či je potrebné vykonať nejaké zmeny na základe aktuálneho trhového vývoja, tolerancie tvojho rizika alebo akýchkoľvek iných zmien priorít či tvojej finančnej situácie.


3. Poplatky

Ak tvoj poradca nie je transparentný, pokiaľ ide o poplatky, môžeš mať problém. Dôležité je nájsť si profesionála, ktorý je plne transparentný a zverejňuje podrobnosti o odmene za poskytovanie svojich služieb. Investičné poplatky totiž v čase výrazne ovplyvňujú rýchlosť rastu tvojho majetku. Samozrejme, nie je cieľom získať investičnú službu zadarmo. Málokto predsa preferuje mať doma to najlacnejšie auto alebo jedlo. Za kvalitu a odbornosť sa platí. Šikovný právnik stojí viac ako ten menej šikovný a tak to má byť. Vyššia pridaná hodnota pre klienta znamená aj vyššiu cenu. No vždy transparentnú.

Ak je to teda možné, investičný poradca by mal preferovať nízkonákladové investičné riešenia a otvorene komunikovať podmienky spolupráce za svoje rady a následnú starostlivosť.


4. Ciele na nadchádzajúci rok

A čo diskusia o cieľoch na nadchádzajúci rok? Očakávaš v priebehu budúceho roka zmeny v osobnom živote? Možno ťa čaká zvýšenie príjmu alebo veľký bonus? Predaj firmy? Nové externé financovanie projektu? Sabbatical? Alebo plánuješ svadbu či prírastok do rodiny? Netreba zabudnúť prediskutovať stratégiu k všetkým týmto bodom a ich začlenenie do celkového finančného plánu.


5. Dane

Po predstavení posledného konsolidačného balíka zo strany vlády táto téma naberá na relevantnosti. Všeobecne sa dá očakávať, že dane budú časom už iba rásť. Bude teda čím ďalej, tým dôležitejšie, proaktívne sa venovať a implementovať možné stratégie znižovania daní. Existuje obrovské množstvo legálnych možností, ako štátu nedávať zbytočne viac, ako treba. Musíš o nich vedieť.


Ak je to teda možné, investičný poradca by mal preferovať nízkonákladové investičné riešenia a otvorene komunikovať podmienky spolupráce za svoje rady a následnú starostlivosť.


6. Dlhodobé plánovanie majetku

Veľmi dôležitý bod, na ktorý sa zabúda. Príprava a kontrola dokumentov pri definovaní presunu svojho majetku. Vieš ako sa bude tvoj investičný majetok deliť, keď tu už náhodou nebudeš? Koľko ostane tvojim potomkom? V akom pomere? Máš partnera, ale nie ste zobratí? Zostane mu vôbec niečo? Chceš časť majetku zanechať súrodencom? Rovným dielom alebo preferuješ iný vzorec? Plánuješ zanechať určitý majetok niekomu mimo rodiny? Je to vôbec možné? A za akých podmienok? Ako tvoja rodina vôbec zistí, kde všade máš majetok? A čo s dedením krypta alebo zlata, ak ho vlastníš anonymne? Ako sa k nemu dostanú?

Odpovede na všetky tieto otázky je potrebné mať nastavené už dnes. Častokrát aj v spolupráci s právnikom.


Vyzerá stretnutie s tvojim investičným poradcom podobne? Verím tomum, že áno.

Ak nie, prepošli mu tento článok :)


Ak potrebuješ pomoc s investičným plánovaním alebo akoukoľvek inou investičnou záležitosťou, rád pomôžem.

Môj e-book Finančné Desatoro zdarma nájdeš tu.


Ďalšie články na čítanie:


Nateraz prajem veľa rozumných investičných rozhodnutí.


Boris

FINANCIE KONZERATÍVNE ✅