Mnoho ľudí kontroluje svoje investičné portfólio každý mesiac. Svoj krvný tlak však iba raz za pár rokov, ak vôbec. Zaujímavé, nie? I keď asi logické. Oveľa viac ako choroby či smrti sa totiž vraj bojíme toho, že sa nám raz minú všetky peniaze. Aj preto je potrebné vedieť správne investovať, čo v praxi znamená dodržiavať dlhodobo viacero pravidiel. Nižšie nájdeš 7 základných tipov, ktoré ťa v investovaní vedia posunúť o úroveň vyššie.
1. Nestrácaj pokoru
Najdôležitejší bod hneď na úvod. Ak si nikdy nikoho neoperoval, tak pravdepodobnosť, že úspešne zvládneš operáciu mozgu, je nulová. Ak si nikdy nechytil husle do rúk, šanca, že zvládneš odohrať sólo vo filharmónii, je taktiež nulová. Obchodovanie na burze má ale jednu zvláštnosť. Umožňuje ľuďom zažiť úspech bez skutočnej zručnosti, keď s pomocou šťastia trafia akciu, ktorá následne vystrelí nahor. A sebavedomie investora začína rásť. Trh je však oveľa komplikovanejší a nepredvídateľnejší a ak si nedáš pozor, prevychová ťa. Preto je vždy na prvom mieste pokora. Ak ju nemáš, obchoduješ stále častejšie a koncentrovanejšie, pričom táto kombinácia na konci dňa znamená problém.
2. Nauč sa pracovať s rizikom
Druhé investičné pravidlo znie jasne: Čím vyšší zisk požadujem, tým vyššie kontrolované riziko je potrebné podstúpiť. Jednoducho musíš byť pripravený zaplatiť cenu. Skratky neexistujú.
Pekným príkladom sú akcie. Ponúkajú historicky najvyšší vynos, avšak za cenu najvyššej volatility. Prípadne krypto. Ešte extrémnejší kolotoč. Vyšší výnos za občasne horší spánok. Inak povedané, výnos je odmena za zvládnutie rizika. Samozrejme, nie každé riziko je automaticky odmenené ziskom.
3. Kupuj celú kopu sena
Investori k akciovému trhu prichádzajú vďaka rôznym príbehom. Pričom scenár nováčika je väčšinou vždy rovnaký. Pozornosť zaujme konkrétna akcia alebo sektor, ktorý určite porastie. Prevláda pocit, že k výnosu je potrebné hľadať víťazov v poli porazených.
No v skutočnosti je pravda úplne opačná. Investiční profesionáli s trhom dlhodobo prehrávajú. Nekupuj teda ihly v kope sena. Namiesto toho kúp všetko seno.
Porážať z Bratislavy insiderov a maklérov z Wall Street či z Londýna je extrémne náročné. A ak to aj dokážeš, nebude to trvať dlho.
Navyše, aj keby si pravidelne triafal víťazov, je dosť veľká šanca, že ich predáš priskoro. Sám som sa viezol na prvej vlne Bitcoinu od roku 2016. Moja nákupná cena BTC bola 430 USD. Predával som pri cene okolo 15.000 USD. Paráda, nie? Krásny profit. Aj keď pri pohľade dnes som ešte asi mohol aj vyčkať, či nie? :)
Držal by si Amazon alebo Teslu s výnosom 1.000%? Udržal by si sa nevybrať zisk? Alebo by z toho skôr bola nová chladnička, dovolenka v Dubaji či nové BMW v garáži? Pri nákupe ihiel v kope sena nie je problémom len nastúpiť na správny vlak, ale aj vedieť, kedy z neho vystúpiť.
Jeden príklad za všetky: Hrubý výnos indexu S&P 500 bol za posledných 5 rokov viac ako +88%. Koľko investorov dosiahlo za totožné obdobie rovnaký výnos? Drvivá menšina. Hlavný dôvod? Strach a netrpezlivosť.
- Sporíš, sporíš.. Nová chladnička. Finito.
- Investuješ, investuješ.. Nové auto. Finito.
- Investuješ, recesia, redemácia. Finito.
- Investuješ, rast trhu, vyberáš zisk. Finito.
Výsledok? Celý život si sporil a investoval. No dnes nemáš nič.
Pri nákupe ihiel v kope sena nie je problémom len nastúpiť na správny vlak, ale aj vedieť, kedy z neho vystúpiť.
4. Sústreď sa na mieru úspor
Nemôžeš začať investovať, ak z výplaty nič neusporíš. Najprv musíš mať pušný prach, aby si mohol strieľať.
Čo je viac?
a) Zvýšenie dlhodobého výnosu +1%, alebo
b) Zvýšenie úspor o +1%
Odpoveď ponúka tabuľka nižšie.
Napriek tomu ľudia prioritne stále naháňajú vyššie výnosy. Tie pritom častokrát nemajú pod kontrolou. Narozdiel od miery úspor. Tie sú kompletne v našej moci.
5. Neprerušuj pravidelné investovanie
Sledovať zložené úročenie v čase je náročné, pretože jeden mesiac padajúceho trhu vie pocitovo trvať omnoho dlhšie ako dekáda skvelých výnosov.
6. Musíš vedieť prečo a kam investuješ
Ak nevieš, čo presne vlastníš a prečo si to nakúpil, pri prvej kríze zutekáš z boja. Potrebuješ rozumieť svojmu portfóliu, aby si ho z dlhodobého hľadiska dokázal nechať pracovať aj v prípade dočasných poklesov, ktoré zaručene prídu.
7. Kontroluj svoje emócie
Hlavne tieto tri:
- Túžba po uznaní
- Strach
- Chamtivosť
Keďže, ako som už písal vyššie, nemôžeš kontrolovať výnosy trhu. No môžeš sa postupne naučiť kontrolovať svoje reakcie a svoje správanie. Získať disciplínu. Nekupovať niečo iba preto, lebo to rastie (FOMO), lebo to kupujú ostatní okolo teba, lebo je to trendy, lebo si na to videl reklamu. Ovládaj sa. Nauč sa rozlišovať, či jednáš v emócií alebo si sa nad svojim rozhodnutím aj dostatočne zamyslel.
Toľko teória na dnes.
Rozhodujúce je samozrejme, koľko z nej odignoruješ, či naopak, zavedieš do praxe. Keďže pravdou zostáva, že aj neurobiť niečo je rozhodnutie, za ktoré nesieš zodpovednosť.
Nateraz prajem veľa rozumných investičných rozhodnutí.
Boris
P.S. Predtým ako odídeš, nezabudni mi zanechať tvoj email kliknutím sem. Vtedy ti viem nový blog poslať priamo mailom (cca 1x mesačne)
Môj e-book Finančné Desatoro zdarma stiahneš tu.
Ďalšie články na čítanie:
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
- Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť pred 40-tkou? 8 tipov pre moju dcéru
- Ako znížiť riziko svojho portfólia?
- 3 najčastejšie dôvody prečo pri investovaní prichádzaš o peniaze