Ľudia sa už tisíce rokov pred nami venovali tomu, ako správne žiť svoj život. Jednou z dávnych filozofií, ešte z čias staroveku, ktorá takéto praktické princípy rozvinula, je stoicizmus. Ten je dodnes citovaný a aktuálny, aj keď si drží mierne negatívnu reputáciu, keďže sa stal synonymom fungovania bez emócií či pocitov, častokrát bez sexi odpovedí na komplikované otázky. Nie nadarmo sa hovorí, že ľudia až tak netúžia po rade, ktorá im môže pomôcť, ale skôr po rade, ktorá sa im páči.
Tento pohľad je však mierne skreslený. V skutočnosti je stoicizmus veľmi praktickou filozofiou s užitočnými stratégiami, ktoré možno implementovať do každodenného života aj dnes. Investovanie nevynímajúc. Veď jeho hlavné myšlienky si osvojil aj taký Marcus Aurelius, počas svojej vlády doslova najmocnejší muž sveta, ako aj Seneca, jeden z najbohatších občanov vtedajšieho Ríma.
Sám som knihu Myšlienky k sebe samému od Marca Aurelia prečítal. Je fascinujúce, že čítajúc túto knihu, máte pocit, že ju písal váš kolega alebo sused. A nie niekto pred takmer 2000 rokmi.
Aké ponaučenia, aktuálne aj pre dnešný moderný svet investora, z tejto filozofie plynú? Nižšie nájdeš sumár štyroch zásad, ktoré je dobré pochopiť a navnímať.
1: Nejde o to, koľko zarobíš
"Bohatstvo nespočíva v tom, že máte veľký majetok, ale v tom, že máte málo túžob." – Epiktétos
Príklad? Existujú dva spôsoby, ako zbohatnúť: Buď zväčšíš svoje aktíva, alebo znížiš svoje túžby. Ilustruje to jednoduchá matematika odchodu na dôchodok. Ak si z príjmu ušetríš 10%, bude ti trvať 51 rokov, kým si nasporíš dostatok kapitálu na dôchodok. Bez ohľadu na tvoj príjem.
Ako to? Jednoducho. Pretože pri 10% miere úspor ti bude trvať 51 rokov, kým nasporíš dostatočne veľký majetok, z ktorého budeš môcť každoročne výberať 4%, rovnajúce sa 90% tvojho aktívneho príjmu.
A keďže je to všetko o percentách, nezáleží na tom, či zarábaš 2.000 alebo 10.000 eur mesačne. Takže ak si schopný ušetriť si nie 10%, ale 40% z príjmu, na dôchodok budeš logicky potrebovať nižší kapitál, keďže budeš musieť nahradiť nižšie percento svojho príjmu. Matematika nepustí. Inak povedané: Limit your salary, but not your earnings.
2: Tvoje emócie pochádzajú zvnútra
„Rozhodni sa nebyť zranený a nebudeš zranený." – Marcus Aurelius
Ten pocit úzkosti, keď trh klesá? Ten je len v tvojej hlave. Rovnako ako radosť z toho, keď trh naopak rastie. Trh si ťa totiž vôbec nevšíma. Stres máš iba ty. Bez rozdielu, či je niečo, čo sa ti stane, dobré alebo zlé. Keď sa zamyslíš nad tým, že tvoje emócie pochádzajú zvnútra, môžeš pracovať na svojej reakcii na ne. Keď ťa napríklad rozruší informácia ohľadom tvojej finančnej situácie, jednoducho si pripomeň: A máme to tu zas. Strach. Panika. Tento pocit už poznám.
Je praktické zapamätať si, že to ty sám si príčinou väčšiny svojich úzkostí.
3: Predstav si najhorší možný scenár
Snažíš sa principiálne za každú cenu vyhýbať akémukoľvek riziku? Pričom by si možno občas aj bol ochotný podstúpiť mierny risk (aspoň na určitý čas), no blokuje ťa vlastná hlava? V tom prípade si skús precvičiť stoický princíp negatívnej vizualizácie. Predstav si napríklad najhorší možný scenár, ak by si investoval do nízko-nákladového indexového fondu. Čo najhoršie by sa mohlo stať?
- Mohol by si prísť o všetky svoje ťažko zarobené peniaze?
- Ukazovali by na teba ľudia na ulici prstom a smiali by sa na tebe?
- Stal by si sa bezdomovcom?
- A čo potom? Prišiel by si časom na spôsob, ako sa odtiaľ dostať?
Niekedy ti jednoduché myšlienkové cvičenie dokáže pripomenúť, že najhorší možný scenár nie je ani zďaleka taký zlý, ako si myslíš. A aj keď máš stále strach, použitie negatívneho vizualizačného cvičenia ti môže dodať odvahu rozhýbať sa z kŕča.
Ako je už rokmi overené a známe: 95% vecí, ktorých sa v živote obávaš, sa nikdy nestanú.
4: Napíš si plán
"Ak človek nevie, do ktorého prístavu sa plaví, žiadny vietor pre neho nie je priaznivý." – Seneca
Predstav si, že nasadneš do taxíka a šoférovi povieš, že nevieš, kam chceš ísť. Šofér by na teba asi pozeral ako na blázna, hm? Paradoxne, presne takto žije väčšina populácie.
Stoici verili, že príležitosti sú prítomné všade, no sú neužitočné, pokiaľ ich nevieme využiť pre náš zámer. Nemôžeš sa teda spoliehať na náhody - že vyhráš v lotérii alebo jedného dňa ako investor trafíš nový Amazon vo fáze start-upu. Potrebuješ si vypracovať svoj investičný plán, zapísať si ho a chytiť správny vietor, ktorý ťa postupne privedie do cieľa.
Toľko inšpirácia od stoikov. Myslím, že si od nich vieme vziať praktické tipy. Lebo pravdou ostáva, že od zvierat nás neodlišuje súcit, empatia a ľudskosť. Aj zvieratá si vedia navzájom pomôcť a poľutovať sa. Od zvierat nás oddeľuje rozum. Pes ani mačka nikdy nepostavia most.
Nateraz prajem veľa rozumných investičných rozhodnutí.
Boris
Ďalšie články na čítanie:
- Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť pred 40-tkou? 8 tipov pre moju dcéru
- Ako znížiť riziko svojho portfólia?
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
- 3 najčastejšie dôvody prečo pri investovaní prichádzaš o peniaze
FINANCIE KONZERATÍVNE ✅