Basketbal má svojho Lebrona, hokej svojho Gretzkeho a futbal svojho Messiho. Rovnako tak má svoju legendu aj svet investícií. Medzi investormi jednoducho nenájdeme nikoho, kto by nepoznal milého deduška Warrena Buffetta. Dnes už 94 ročný pán, ktorého príbeh je inšpiráciou pre celý (nielen) investičný svet.
Warren, ktorého prezývka je "Veštec z Omahy", síce doteraz nenapísal žiadnu knihu o investovaní, no napriek tomu nám v priebehu rokov zanechal množstvo múdrostí, či už vo forme jeho pravidelných výročných správ, ktoré sám píše, ako aj cez jeho vyjadrenia počas rozhovorov a iných verejných vystúpení. Buffetta treba určite radiť medzi géniov svojho oboru. Tým pádom síce nevieme replikovať jeho úspech, no môžeme aspoň odpozorovať a implementovať niečo z jeho myšlienok a aktivít. Dokonca aj ako pasívni investori môžeme aplikovať niektoré princípy od aktívneho investora Warrena.
1. Dlhodobosť
Buffettova filozofia investovania má horizont dekád. Ako sa aj sám vyjadril, jeho obľúbený horizont držania investície je navždy. Pričom tento svoj výrok už niekoľkokrát dokázal aj v praxi. Viacero titulov vlastní alebo vlastnil dekády. Obdivuhodné na tom ale je, že tento dlhodobý a hodnotový princíp dokázal uplatniť počas celého svojho života. Nielen posledné roky, čo by mohlo znamenať, že starne. Keďže najmä pre mladých ľudí je príznačná netrpezlivosť a hľadanie skratiek k výnosom. Či sa nám to však páči alebo nie, je dokázané, že krátkodobé skákanie medzi pozíciami dlhodobo vedie k prázdnemu investičnému účtu.
2. Zisková nuda
Warren sa niekoľkokrát vyjadril, že finančné trhy majú tendenciu presúvať bohatstvo od netrpezlivých ľudí na tých trpezlivejších. Pričom logicky by sa mohlo zdať, že práve nedostatočná aktivita bude znamenať straty. No Buffett viackrát dokázal, že k zisku vedie aj iná cesta - nerobiť vo svojom portfóliu žiadne zmeny dlhé roky. Faktom je, že len tažko dnes nájdete investorov trpezlivejších ako on. Nové pozície kupuje iba vtedy, keď na to má presvedčivé dôvody. A ak také dôvody nemá, jednoducho nekupuje. Aj preto má dnes na ruke viac ako 300 miliárd dolárov v hotovosti. A vyčkáva..
3. Vzdelávanie ako kľúč k úspechu
Nenechaj sa ale pomýliť: To, že Warren aktívne neobchoduje, neznamená, že celé deň len tak presedí. Naopak. Keď neinvestuje, usilovne študuje. Ani zďaleka teda nejde o nečinnosť, ale skôr o dôležité a dôkladné vzdelávanie. Práve vďaka nemu tak zbohatol. Pozná súvislosti, ktorí mnohí ostatní nie.
4. Nesnažiť sa časovať trhy
Existuje potvrdená pravda, že nerozhoduje časovanie trhu, ale čas strávený na trhu. Aj Warren namiesto pokusov triafať presné dná alebo vrcholy trhov uprednostňuje zotrvanie v dlhodobých pozíciach. Najmä noví investori totiž majú tendenciu predpovedať, kam sa trhy v krátkodobom horizonte uberú. Výsledkom je väčšinou zlé načasovanie, ktoré investora stoja kapitál (a poplatky).
5. Otvorená myseľ
Warren je síce už v pokročilom veku, no to neznamená, že sa prestal postupne prispôsobovať novým trendom, ktoré mu principiálne (a ekonomicky) dávajú zmysel. Napríklad svojho času nebol veľkým fanúšikom technologických akcií, vďaka čomu ale prežil známu dot.com bublinu z roku 2001 s relatívne menšou ujmou oproti zvyšku trhu. No nie tak dávno bol ochotný do technologického sektora investovať nemalú časť svojho kapitálu.
Kto vie, možno teraz podobne aktívne vo svojej kancelárií v Omahe študuje aj kryptomeny.
Nemusíš byť multimiliardár, aby si sa od Warrena niečo naučil. Niektoré jeho základné princípy vieš zaviesť do praxe aj zo Slovenska. Najmä dnes, v dobe, kedy je možné investovať na svetových trhoch online, lacno a efektívne.
Ďalšie články na čítanie:
- Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť pred 40-tkou? 8 tipov pre moju dcéru
- Ako znížiť riziko svojho portfólia?
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
- 3 najčastejšie dôvody prečo pri investovaní prichádzaš o peniaze
Nateraz prajem peknú nedeľu a rozumné investičné rozhodnutia.
Boris
FINANCIE KONZERATÍVNE ✅