(3x BONUSOVĚ rady nájdeš na konci článku)
Sám som potreboval veľa času, aby som lepšie pochopil, ako správne nakladať so svojimi investíciami. Trvalo mi to roky a za chyby som priebežne platil – či už vo forme ušlého zisku, alebo priamo stratou časti kapitálu.
Dnes sa už len usmievam nad tým, ako som si namýšľal, že dokážem predvídať nielen budúcnosť, ale aj správanie a reakcie všetkých investorov okolo seba.
Ako som nedávno písal aj vo svojom príspevku, nízka výkonnosť aktívne riadených fondov nie je dočasným zlyhaním, ale ich prirodzenou vlastnosťou. A práve na základe svojich skúseností som sa rozhodol podeliť o niekoľko princípov, ktoré ti môžu pomôcť pri budovaní vlastného kapitálu.
Základom je pochopiť, že nevieš, čo nevieš.
Nevedel som, že príde Covid či vojna na Ukrajine. Ani to, že dnes bude najväčšou hviezdou trhu nejaká Nvidia a rok na to sa sčista jasna z východu zjaví jej vyzývateľ DeepSeek, v ktorom si podiel kúpi čínsky gigant Alibaba. Ak si ukľudním ego a priznám si, že neviem, čo neviem, potom to znamená, že neviem predpovedať budúcnosť. Tobôž nie reakciu celej spoločnosti na akékoľvek zmeny. Aj preto v investovaní získavame nárok na výnos - ako kompenzáciu za to, že sa pokúšame triafať budúcich víťazov.
Kľúčovou otázkou nateraz teda zostáva, ako zabezpečiť, aby sme boli riadne odmení za to, že sme svoje peniaze vystavili riziku, keď zároveň vieme, že nevieme, čo nás čaká.
Mojich 5 stratégií nájdeš nižšie.
1. Diverzifikuj
Tvrdiť, že odmenu za podstupovanie rizika si môžeme zabezpečiť diverzifikáciou, môže znieť celkom nelogicky. Pričom posledné roky naozaj platí, že v prípade mixu akcií s dlhopismi dnes nie sme dostatočne chránení voči potenciálnym výkyvom trhov (viď graf nižšie). Korelácia medzi americkými akciami a dlhopismi totiž od roku 1976 dodnes nikdy nebola vyššia (0.73)
Napriek tomu vnímam diverzifikáciu najmä ako psychologickú podporu, ktorá nám pomáha zostať na trhoch aj počas kríz. Diverzifikácia dokáže zmierniť hystériu, kým pominie obdobie neistoty.
Ja sám na diverzifikáciu nedám dopustiť. Aj keď osobne napríklad dlhopisy mentálne vôbec nepotrebujem. Verím, že som už dosť starý a vytrénovaný na to, aby som prípadne výkyvy akciových trhov prestál s kľudom angličana (uvidíme zase raz v praxi!).
Zároveň netuším, prečo mám kvalitným firmám svoje prostriedky požičiavať (dlhopis), keď sa môžem stať rovno ich spolumajiteľom (akcia). Pričom moju motiváciu nemení ani možnosť stáť pri delení likvidačného zostatku v prvom rade. Každopádne, aj keď mimo dlhopisov, stále diverzifikujem medzi tisícky firiem, viaceré druhy aktív či regióny sveta.
Moje aktuálne investičné portfólio som bližšie opísal v tomto príspevku.
2. Maj vždy po ruke extra hotovosť
Áno, držanie finančnej rezervy môžeme vnímať ako ušlý zisk. Keď trhy rastú, hotovosť môže brzdiť naše celkové výnosy. No na druhej strane, zásoba hotovosti nám vie pomôcť vyhnúť sa impulzívnym rozhodnutiam v čase trhovej volatility. Okrem toho môže slúžiť aj ako dôležitý zdroj kapitálu, ktorý môžeme efektívne využiť na výhodné nákupy pri poklese trhov.
Ako ukazuje aj graf od Morningstar, portfólio obsahujúce 90% amerických akcií (S&P 500) a 10% hotovosti dosiahlo od roku 1926 približne rovnaký rizikovo-upravený výnos ako portfólio investované výlučne do akcií.
3. Daj tomu čas
Od roku 1926 investori zainvestovaní v indexe S&P 500 dosiahli na horizonte 12 mesiacov negatívny výnos v priemere v jednom zo štyroch rokov. Avšak, keď predĺžime sledované obdobie na 5 rokov, šance na výnos rastú. Pri 10 ročnom horizonte investori zaznamenali stratu iba v 5% prípadov a pri 20 rokoch už nenájdeme ani jedno záporné obdobie.
Trhy majú tendenciu odmeňovať nás z dlhodobého hľadiska. Odporúčanie, aby si si pevne sedel na rukách dosť dlhú dobu, nech sa deje čokoľvek, teda dáva obrovský zmysel.
4. Odstráň prebytočné náklady
Veríme, že ostatní budú konať v našom najlepšom záujme. Aj keď v investovaní to v drvivej väčšine prípadov znamená nerobiť nič. Mám teraz na mysli situácie, v ktorých investor platí množstvo ľudí úplne zbytočne. Pri samotnom investovaní totiž platí, že čím viac kuchárov je v kuchyni, tým drahšie (a nie automaticky chutnejšie jedlo) budeme jesť.
Každá vrstva navyše medzi investorom a kapitálom predražuje investíciu a tým znižuje jej výnos. Konzultanti, poradcovia, ich riaditelia, traderi, školitelia, portfólio manažéri, fondy fondov, burzy, atď. Tí všetci si cucnú z tvojej investície. Čím viac z nich teda využívaš, tým viac platíš. Všetky tie ústa treba kŕmiť. Popremýšľaj nad tým.
Lebo vyššia náročnosť a zložitosť automaticky nevedie k vyšším výnosom. Aj preto je filozofia pasívneho investovania dnes obrovským trendom a aktívni manažerí si z toho trhajú vlasy. Samozrejme, nevidím problém priplatiť si za vyššie výnosy. To sa ale bohužiaľ nedeje. Aktívni správcovia v drvivej väčšine prípadov zaostávajú za trhom.
Navyše, mnohí z nich dnes investovanie ako tému náročky komplikujú - aby si mohli vypýtať vyššiu odmenu (a pôsobiť múdro). A pri pohľade do ich kuchyne následne človek zistí, že za ich "super-komplikovanou" investičnou stratégiou a poplatkom za nadvýnos častokrát v praxi stojí kombinácia nízkonákladových indexových fondov.
5. Investuj jednoducho
Keď som v roku 2010 začal svoju pracovnú kariéru, automaticky ma na HR prihlásili do tretieho piliera. V tom čase som nemal šajnu o čo konkrétne tam ide. Vedel som len, že tam smerujú moje peniaze priamo z výplaty, šéf k tomu niečo prihodí a vyberiem si to až na dôchodku. Úprimne priznávam, že mi to vtedy bolo úplne jedno – asi štandardný mindset 20 ročného chalana. Veď do dôchodku ešte ďaleko.
Mal som však aj šťastie. Vybrali mi dynamický (neskôr indexový) fond. Tiež som nemal poňatia o tom, čo sa v ňom skrýva ani ako presne funguje. Príspevky mi tam chodili asi 4 roky. Aj som na to úprimne zabudol, keďže peniaze mi tam smerovali priamo z výplaty. Mimo moje zorné pole.
Výsledok? Od založenia som tam nespravil jedinú zmenu. Manuálne som tam neposlal ani euro. A dnes tam mám nasporenú 5-cifernú sumu, pričom 60% z nej tvorí samotný výnos. Z celkovej sumy teda moje vklady spolu s vkladmi zamestnávateľa tvoria menej ako 40%. Rozmenené na drobné, ja som tam z výplaty vložil okolo 20% z hodnoty účtu. Zostatok – viac ako 80% jeho hodnoty, je teda z môjho pohľadu výnos. Wow.
Poučenia z tohto príbehu?
- Nesnaž sa časovať trh: Úprimne, ani sa nepozeraj na to, ako sa trhu darí. Nerobím to už ani ja. Akékoľvek dnešné výkyvy na dlhodobom horizonte nestoja za pozornosť. Podľa mňa sa dokonca ani netreba pozerať na svoje ročné výpisy. Aj keď zase beriem, že je dobré aspoň raz ročne skontrolovať, za čo vlastne platíš. A koľko.
- Nekupuj jednotlivé akcie: Za predpokladu, že nie si full-time investičný analytik, ktorý sa celé roky denne venuje analýze určitých spoločností na akciovom trhu, vyhni sa nákupom individuálnych akcií. Ak nie si ochotný venovať niekoľko rokov ich výskumu, je lepšie cez nízkonákladové riešenia radšej držať celý trh.
- Sleduj poplatky: Ak implementuješ bod vyššie, výška tvojich poplatkov by mala byť automaticky v poriadku.
Ak chceš investovať jednoducho a s rozumom, môžeš si teraz otvoriť účet u prvého robo-poradcu v strednej Európe, vo Finaxe. Použitím tohto linku sa ti o všetky tvoje marcové vklady bude Finax starať celý rok bez poplatku. Žiadne poplatky, žiadne záväzky - len skvelý spôsob, ako bez starostí začať svoju investičnú cestu. Logicky, čím viac vložíš, tým väčšia bude tvoja zľava.
A len pre istotu - z promovania tejto služby nedostávam žiadnu odmenu. Sám využívam Finax už od roku 2018 a som s ich službami veľmi spokojný.
BONUS: Prečítaj si aj 3x bonusové rady do súkromného života, ktoré ti vedia dopomôcť k finančnej pohode. Možno mierne kontroverznejšie, no odskúšané aj na vlastnej skúsenosti. Sám sa rozhodni.
1. Vyberaj životného partnera múdro, nielen srdcom
Ak túžiš po finančnej stabilite či dokonca finančnej nezávislosti, no tvoj životný partner miluje bezhlavé míňanie a drahý dlh je jeho verným spoločníkom, čakajú vás problémy. Veď nie je tajomstvom, že jedným z najčastejších dôvodov partnerských konfliktov je téma financií. A to nehovorím o prípadnom rozvode, kedy sa majetok dvoch partnerov delí. Nie vždy férovým spôsobom. Pričom štatistiky hovoria jednoznačne - rozvodom dnes končí takmer polovica manželstiev. Samozrejme, otázka financií by nemala byť zďaleka jediným kritériom pri výbere partnera. No zodpovedný prístup k peniazom oboch partnerov vie byť kľúčovým parametrom smerom k stabilnej finančnej budúcnosti celej rodiny.
2. Vyčkaj s deťmi
Pravdepodobne kontroverznejší bod, no osobne si myslím, že počkať si na deti môže byť veľmi inteligentnou stratégiou. Áno, každá minca má dve strany a existuje veľa rodičov vo veľmi mladom veku, ktorí všetko zvládajú ako po masle. Vo všeobecnosti sa však domnievam, že môže byť jednoduchšie a menej stresujúcejšie starať sa o svoje nové prírastky, keď je finančna situácia doma stabilnejšia. Iste, keď ste mladí, je ľahšie držať krok s energickými výmyselníkmi. Rokmi energia ubúda. No vekom by sa mala finančná situácia stále zlepšovať a aj rodičia by mali dospievať. Nie nadarmo sa hovorí, že deti by nemali mať deti.
3. Stretávaj sa s ľuďmi, ktorí sú lepší ako ty
Áno, viem – mama ti hovorila, že nikto nie je lepší ako ty. No bohužiaľ ti klamala. Všetci v niečom vynikáme, no na druhej strane všetci máme aj svoje slabšie stránky. Tvojou úlohou je nájsť ľudí, ktorí sú lepší ako ty v dôležitých oblastiach a urobiť z nich súčasť svojho života. Potrebuješ vyvážiť svoje slabiny.
A to predovšetkým z dvoch hlavných dôvodov:
- Ľudia, ktorí sú v niečom lepší ako ty, ti pomôžu zlepšiť sa. Keď takých ľudí nájdeš, zistíš, že máš okolo seba zrazu oveľa viac príležitosti, ktoré dokážeš využiť. Zároveň im môžeš odovzdať svoje vlastné skúsenosti a znalosti. Bežne sa tomu hovorí aj tímová práca.
- Tí, ktorí sú v určitých oblastiach múdrejší ako ty, ti pomáhajú robiť lepšie rozhodnutia. Väčšina úspešných ľudí si uvedomuje, že nemôžu byť odborníkmi na všetko, preto si budujú tím mentorov, ktorí ich usmerňujú a podporujú pri dôležitých rozhodnutiach.
Nájdi si svoj tím – tak, ako to celý život robím aj ja. Mal som tú česť učiť sa od tých najlepších vo svojom obore a robím tak dodnes - vedome.
Od koho sa učíš? Ide o skutočného experta vo svojom obore, ktorý má za sebou výsledky? Odpovedz si úprimne.
Platí totiž jednoduché pravidlo – len zriedka dokážeš žiť lepší život, než aký žije tvoj učiteľ.
Dúfam, že tieto tipy sú niečím, čo oceníš.
Ak si sa dostal až sem, vďaka za tvoju pozornosť.
P.S. Svetlo sveta uzrel už aj môj druhý eBook s názvom Investovanie pre budúcnosť. Ak ho ešte nemáš, zdarma si ho vieš stiahnuť tu.
Boris
FINANCIE KONZERVATÍVNE ✅
Ďalšie články na čítanie:
- 10 najčítanejších blogov roka 2024
- 30 myšlienok pre pasívneho investora na rok 2025
- Buď ako Buffett. 5 princípov, ktoré sa od neho dokážeš naučiť
- 4 myšlienky stoickej filozofie vhodné aj pre dnešného investora