Niektoré z najzaujímavejších výskumov v oblasti investovania za posledné dekády sa zameriavajú na jeho behaviorálnu stránku, ktorá skúma, ako sa investor správa k svojmu majetku.
Všeobecne platí, že naše postoje a rozhodnutia sú formované najmä našimi skúsenosťami, no dôležité slovo majú samozrejme aj vrodené vzorce správania.
Kým niektorí z nás preferujú väčšiu stabilitu a predvídateľnosť, iným neprekáža akceptovať väčšiu variabilitu s vidinou vyššieho dlhodobého rastu svojho kapitálu. Známy americký odborník na dôchodkové plánovanie Wade Pfau sa pokúsil tieto rozdielne investičné preferencie systematicky uchopiť prostredníctvom metodológie Retirement Income Style Awareness (RISA). Na jej základe vytvoril maticu, ktorá identifikuje 4 hlavné investičné prístupy pri správe dôchodkového účtu.
Neexistuje jediná správna cesta
V oblasti dôchodkového plánovania existuje množstvo stratégií – aktívne a pasívne prístupy, využitie fixed-income nástrojov, anuít či kombinované „bucket“ stratégie. Napriek tomu neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, ktorá z nich je tá najlepšia. Každý z nás má totiž odlišné priority, hodnoty a potreby, ktoré si vyžadujú individuálne riešenia. Také, ktoré nám prinesú želané výsledky a pocit komfortu.
Doteraz však chýbal jasný rámec, ktorý by investorom pomohol určiť, ktorá stratégia je pre nich tá najvhodnejšia. Samotní zástancovia konkrétnych dôchodkových stratégií väčšinou len dookola propagujú tie, ktoré sami využívajú.
Práve preto bol vyvinutý nástroj RISA – aby ľuďom poskytol východiskový bod pri plánovaní svojich príjmov na dôchodku a pomohol im zorientovať sa v širokej škále možností, ktoré majú k dispozícii.
Dve kľúčové otázky na úvod
RISA identifikuje 2 hlavné oblasti, v ktorých sa ľudia líšia v preferenciách ohľadom svojho príjmu na dôchodku:
- Vzťah k stabilite – Uprednostňuješ istotu a bezpečnosť (safety) alebo ti viac vyhovuje variabilita výnosu (probability)?
- Vzťah k opcionalite – máš radšej flexibilitu s viacerými možnosťami voľby alebo ti viac vyhovuje jedno komplexné riešenie, ktoré sa o všetko postará (commitment)?
Kombináciou týchto dvoch faktorov vzniká matica, ktorá ti pomôže určiť, do ktorého kvadrantu patríš.
4 základné behaviorálne prístupy
1. Štýl: Celkový výnos (Total Return)
Ide o preferenciu variability výnosu a maximálnu flexibilitu. Investor s týmto štýlom alokuje svoje prostriedky do diverzifikovaného rastového portfólia a po odchode na dôchodok začne úspory z portfólia postupne čerpať formou renty. V podstate ide o prirodzené pokračovanie akumulačnej stratégie, akurát sa mení účel portfólia – z akumulačnej fázy na výplatnú. Táto stratégia stojí na predpoklade, že akcie budú z dlhodobého hľadiska výnosnejšie ako dlhopisy.
2. Štýl: Časová segmentácia (Time Segmentation)
Tento prístup spája flexibilitu s bezpečnosťou. Takýto investor delí svoje portfólio do viacerých časových horizontov. Krátkodobejšie horizonty obsahujú bezpečné aktíva, ako sú dlhopisy, ktoré pokrývajú výdavky na najbližšie roky. Dlhodobejšie horizonty naopak investujú do rastových aktív. Výhodou tohto prístupu je najmä väčšia mentálna pohoda – keď trhy klesajú, investor nemusí v panike predávať akcie, pretože svoj každodenný spending má pokrytý konzervatívnymi likvidnými aktívami.
Rozdiel medzi prvým a druhým prístupom spočíva v prístupe k rebalansingu. V prvom prípade portfólio rebalansujeme každý rok, aby sme zachovali stanovené rozloženie aktív. V druhom prípade to nie je nutné. Ak je akciový trh v poklese, na pokrytie bežných výdavkov predávame dlhopisy, a naopak, ak sa akciám darí, realizujeme zisky. Na konci dňa teda oba prístupy využívajú kombináciu akcií a dlhopisov, no navzájom sa odlišujú najmä po behaviorálnej stránke - v mentálnom účtovníctve investora.
3. Štýl: Ochrana príjmu (Income Protection)
Investor v tejto kategórii uprednostňuje kombináciu bezpečnosti a jednotného riešenia. Ideálnym scenárom je garantovaný príjem, napríklad prostredníctvom anuít. Investor nechce byť vystavený trhovému riziku. Jeho primárnym cieľom je vybudovanie si stabilného príjmu. Až keď ho dosiahne, je ochotný investovať prebytok.
4. Štýl: Ochrana s rizikom (Risk Wrap)
Posledná možnosť spája variabilitu s jednoduchosťou. Investori v tejto kategórií dôverujú trhom, no zároveň chcú mať jasne stanovenú stratégiu, ktorej sa môžu držať. Často využívajú nízko-nákladové variabilné anuity s doživotným príjmom, ktoré im umožňujú podieľať sa na raste trhu, s istotou zabezpečenia kolaterálu v prípade recesie. Tento prístup je ideálny pre tých, ktorí veria v dlhodobý rast trhu, no chcú sa poistiť pre prípad nepriaznivého vývoja.
Záverečné posolstvo
Ako som spomenul v úvode, neexistuje jedno univerzálne riešenie pre všetkých. Namiesto hľadania jedinej správnej odpovede je teda dôležité zamyslieť sa nad týmito otázkami:
- Aký máš vzťah k riziku?
- Dávaš prednosť garantovanému príjmu alebo si ochotní zniesť aj dočasne výkyvy, ktoré sú cenou za potenciálne vyšší výnos?
- Je pre teba dôležitejšia flexibilita alebo skôr jedno univerzálne riešenie?
Odpovede na tieto otázky ti pomôžu vybrať sa správnym smerom.
V konečnom dôsledku, aj ako finančný poradca musíš byť flexibilný a otvorený implementácii rôznych prístupov pre svojich klientov. Budeš mať oveľa väčší úspech, ako tí, ktorí stále uplatňujú jednotné riešenie pre všetkých.
Pekný víkend všetkým,
Boris
FINANCIE KONZERVATÍVNE ✅
Ďalšie články na čítanie:
- 10 najčítanejších blogov roka 2024
- 30 myšlienok pre pasívneho investora na rok 2025
- Buď ako Buffett. 5 princípov, ktoré sa od neho dokážeš naučiť
- 4 myšlienky stoickej filozofie vhodné aj pre dnešného investora