Hore

7 kariérnych mýtov, ktorými sa nemusíš riadiť

Pracovný svet má svoju vlastnú kultúru, ktorá ovplyvňuje naše kariérne rozhodnutia. Často však ide o zastarané mýty, ktoré možno mali svoj význam v minulosti, no dnes skôr obmedzujú naše možnosti a flexibilitu.

Sedem z nich som spísal nižšie. Získaj vďaka nim nadhľad a možno aj viac odvahy.


Mýtus #1: Spokojný budeš až vtedy, keď získaš vysnívanú pozíciu alebo budeš zarábať XY eur

Mnohí stále veria, že je to tá vysnívaná pozícia alebo určitá úroveň platu, ktorá im konečne prinesie spokojnosť. Typický príbeh? Na začiatku kariéry vidíš svojho riaditeľa v peknom obleku a v dobrom aute. Stáva sa ti vzorom a získavaš tak úvodnú motiváciu tvrdo pracovať. Chceš byť povýšený. Mať sa lepšie. A keď sa ti to podarí, vtedy si konečne vydýchneš a povieš si stačilo!

Naozaj?

Lebo realita je skôr taká, že čím viac zarábame, tým viac sa naše očakávania zvyšujú. Výskumy dokazujú, že ľudia sa prirodzene porovnávajú s tými, ktorí majú viac. No tento boj sa nedá vyhrať.

Niekedy bol možno tvoj cieľ dostať sa na výšku do Bratislavy. Potom ti stačil nájom v centre mesta. Dnes už ale nájom nestačí. Ani tá Škoda Octavia. Doprial by si si tie Gucci tenisky. A Mercedes. Aspoň na leasing. A za pár rokov ti už bude malý aj trojizbák. Bude treba dom. A neskôr možno ešte aj chatu alebo víkendové sídlo.

Poďme na to od konca. Elon Musk, ako aktuálne najbohatší človek sveta, má dnes majetok cez 300 miliárd dolárov. Najbohatší Slováci sú na tom dnes približne takto.



Ideš ich dobiehať? OK. Držím palce.

Praktický tip: Namiesto pozície na vizitke alebo platu sa skús sám seba spýtať: Ktorá pracovná príležitosť mi najviac pomôže stať sa takým človekom, akým chcem byť?

Nakoľko aj samotná teória sebauvedomenia hovorí, že skutočné naplnenie nepochádza zo statusu či z prebytku majetku, ako skôr z týchto troch oblastí:

  1. Kompetencie: Čelíš výzvam, ktoré ťa posúvajú vpred?
  2. Autonómia: Máš priamu kontrolu nad svojou prácou a jej výsledkami?
  3. Prepojenia: Pracuješ na niečom (alebo s niekým), na čom (kom) ti záleží? Alebo inak: Existuje u teba v práci niekto, koho nechceš sklamať?


Mýtus #2: Stačí, ak nájdeš svoju vášeň

Predtým ako začneš pracovať naplno vraj musíš objaviť svoju vášeň. Nie, nie. To ti nepomôže. Vášeň je totiž egocentrická. Sám okolo seba aktuálne vnímam veľmi moderný pohľad na život, ktorý je postavený na týchto otázkach:

  • Som šťastný?
  • Robím, čo ma baví?
  • Idem správnym smerom?
  • Chcem kariéru alebo rodinu?
  • Povýšenie alebo viac voľného času?


Vidíš v tých otázkach niečo spoločné? Já áno. Samé Ja. Ja. Ja. JA! Extrémne egocentrické.

V poriadku. Nehodnotím.

Myslím si však, že ak stále premýšľaš iba nad sebou a svojimi pocitmi - máš pred sebou veľmi ťažký život. Oveľa efektívnejším riešením je hľadať zmysel svojej práce. Ten spočíva v pripojení sa k niečomu väčšiemu ako si ty sám.


Mýtus #3: Zníženie platu si nemôžeš dovoliť

Presvedčenie o tom, že príjem by mal automaticky iba rásť vedie k tzv. inflačnému životnému štýlu - kedy vyššie zárobky automaticky znamenajú vyššie výdavky. Mnohí už však v praxi zistili, že aj zníženie výdavkov vie pridať na slobode a ubrať z tlaku neustále navyšovať svoj príjem s cieľom zaplatiť za všetky naplánované budúce výdavky.

Zameraj sa aj na svoj spending. Sleduj ho a zváž, čo by si mohol zmeniť, aby si získal väčšiu kariérnu flexibilitu.



Mýtus #4: Musíš mať presný "Plán B" ešte predtým ako zmeníš smer

Tu použijem môj vlastný príbeh. Takto pred rokom som po viac ako siedmych úžasných a úspešných rokoch potreboval kariérnu zmenu. A tak som dal výpoveď. Bez ďalšieho plánu. Vedel som len, že najbližšie mesiace chcem ísť s manželkou precestovať USA. A čo bude potom, vyriešim po prílete do Európy. Tak aj bolo. Toto obdobie som si aj súkromne nazval mini-dôchodok. Vrelo odporúčam.

Zvykneš si mentálne na pocit, kedy ti nechodí žiadny pravidelný príjem a máš tiež dosť času sa viac spoznať. Každé ráno som sa mohol rozhodnúť, čomu sa cez deň budem venovať. Program som si musel urobiť sám. Zvládol by si to? Čomu by si sa venoval? Ležať na pláži na Miami je fajn. Týždeň. Možno dva. Ale čo potom? Čo budeš robiť najbližší rok? Nikto ti už neposiela emaily. Nikto ti nezadáva prácu. Čo by si robil? Si si istý, že sa tešíš na dôchodok?

Našťastie som si už týmto procesom raz prešiel – po mojej športovej kariére. Vtedy to bolo samozrejme mentálne ťažšie. Bol som oveľa mladší a finančne úplne na začiatku budovania svojho kapitálu. Trvalo mi asi 2 roky, kým som opätovne našiel svoj kompas. Viac som o tejto téme už dávnejšie povedal v rozhovore pre Trend aj Forbes.

Minulý rok to teda bolo oveľa jednoduchšie. Vedel som, čo ma čaká. Počas pobytu v USA som nakoniec napísal svoju prvú knihu aj krátky ebook. Ujasnil som si vlastné priority na najbližšie roky ako aj svoje ďalšie kariérne smerovanie. A keď som sa vrátil, začal som pracovať tam, kde mi to dávalo najväčší dlhodobý význam.

Praktický tip: Identifikuj svoje kľúčové zručnosti potrebné pre tvoju "vysnívanú" pozíciu a nájdi spôsoby, ako ich rozvíjať v súčasnej práci. Alebo si testuj nové kariérne smery prostredníctvom svojich vedľajších projektov vo svojom voľnom čase.



Mýtus #5: Dlhšia pauza v kariére je nezodpovedná. Musíš počkať až do dôchodku

Niektorí ľudia túžia po prestávke. Nie po dovolenke, na ktorej aj tak kontroluješ pracovné emaily. Ale po reálnej pauze. Na pár mesiacov. No boja sa, že po návrate budú stratení.

Avšak takéto predĺžené prestávky – či už na cestovanie, učenie sa alebo svoje osobné či rodinné aktivity, často vedú k získaniu hodnotnej inšpirácie, nových skúseností a objaveniu nových príležitostí. A môžu tak paradoxne zvýšiť tvoju hodnotu na trhu práce.


Mýtus #6: Riskovať je v poriadku iba keď si mladý

Existuje stereotyp, že začínajúci podnikatelia musia byť mladí a bez záväzkov. No realita ukazuje niečo iné. Priemerný vek zakladateľa startupu v Silicon Valley je 42 rokov. Mnohé úspešné firmy teda založili skúsení profesionáli, ktorí si všetko dôkladne naplánovali.


Mýtus #7: Iba podnikanie ti prinesie šťastie a slobodu

Mnohí snívajú o podnikaní ako o ideálnom stave, no málokto vníma celý obraz. Tú neistotu, nepravidelný príjem a potrebu extrémnej disciplíny. Lebo je to práve tá neistota, ktorá vytvára to správne prostredie pre úspešné podnikanie. Kontrolované nepohodlie je obrovským učiteľom.

Praktický tip: Začni písať blog, nahraj podcast alebo video. Alebo sa dobrovoľne pripoj k niekomu, koho prácu obdivuješ. Po pár mesiacoch uvidíš, či sa chceš vybrať rovnakým smerom. Či vieš svojim obsahom získať pozornosť ľudí okolo ako aj ich peniaze za svoje produkty alebo služby.

Možno nie. A budeš ďalej pokračovať pri väčšej istote v práci. Nevadí. Obe cesty sú úplne v poriadku.


Zhrnutie

Oslobodenie sa od niektorých kariérnych mýtov si vyžaduje zmenu myslenia. Namiesto honby za vonkajším uznaním či pozíciou sa radšej sústreď na vytvorenie si kariéry, ktorá je v súlade s tvojou osobnosťou a ktorá ti dáva zmysel.

Lebo cesta k spokojnosti spočíva v definovaní si úspechu podľa vlastných pravidiel.


Držím palce.

Boris



Ďalšie články na čítanie: