Hore

Kryptomeny? Ide o pyramídovú hru, ktorá jedného dňa skolabuje. Rozhovor s Romanom Scherhauferom

Do dnešného interview moje pozvanie prijal Roman Scherhaufer, odborník na kapitálové trhy s viac než 30-ročnou praxou, ktorý je zároveň spoluzakladateľom a predsedom predstavenstva spoločnosti European Investment Centre (EIC). Tá dnes spravuje majetok vyše 1 miliardy eur pre viac ako 150.000 klientov. Rozprávali sme sa spolu s Romanom o vývoji kapitálového trhu u nás ako aj o jeho pohľade na aktuálne investičné príležitosti.


1. Aké hlavné zmeny vnímate na trhu finančného sprostredkovania u nás v rámci kapitálového trhu v porovnaní s rokom 2009, teda obdobím vzniku vašej platformy EIC? Akým smerom sa dané odvetvie odvtedy posunulo?

Vývoj bol skutočne dynamický. V roku 2009 sa finanční sprostredkovatelia zameriavali najmä na predaj investičného životného poistenia. Popritom vznikali prvé asset manažmenty a podielové fondy. Príchod smernice MIFID v roku 2004 následne umožnil vykonávať služby investičného poradenstva aj osobám, ktoré nemuseli prejsť kompletným licenčným procesom ako obchodníci s cennými papiermi. Trh sa transformoval na distribučný biznis, ktorému dominovali podielové fondy.

Ďalší zlom nastal okolo roku 2017, kedy na trh prišiel trend indexových fondov. S ich príchodom sa sprostredkovateľské siete začali postupne preorientovávať z distribučného modelu smerom viac k správe majetku klientov použitím indexových a ETF fondov. Odmeňovanie sa tiež posunulo od provízneho modelu smerom k priebežným poplatkom z aktív pod správou. A tento stav platí dodnes, rozvíja sa hlavne segment wealth managementu.


2. Digitalizácia v posledných rokoch výrazne ovplyvňuje nielen investičný sektor. Akým spôsobom dnes digitálne nástroje ovplyvňujú sprostredkovateľský biznis?

Digitalizácia nabrala na sile najmä počas pandémie. Na trhu sa objavilo množstvo online nástrojov – kalkulačky, porovnávače investícií či poistenia, ktoré zefektívňujú prácu sprostredkovateľov. Umelá inteligencia čoraz viac pomáha aj pri zbere a spracovaní dát. A potom je tu aj automatizácia ako ďalší kľúčový trend. Aj naša platforma je na nej postavená. Sami sa už dnes vnímame prioritne viac ako technologická firma, než len ako obchodník s cennými papiermi.


3. Ako vnímate spojenie osobného prístupu a digitálnych nástrojov v budúcnosti finančného sprostredkovania?

Vidím ich ako symbiózu - synergické prepojenie. Kombinácia osobného prístupu doplnená inteligentnými digitálnymi nástrojmi, ktoré spolu vytvárajú efektívnejšiu a prístupnejšiu službu pre klienta.


4. Aké inovácie plánujete sami zaviesť v blízkej budúcnosti?

Už nejaký čas systematicky sprístupňujeme naše API, pričom ich neustále rozširujeme o aktívne aj pasívne RESTové služby. V praxi to znamená, že naši partneri si môžu vytvárať vlastné aplikácie a obchodovať s nami prostredníctvom priameho dátového spojenia. V tomto prípade ide aj o rozširenie služby smerom k samotným investorom - vďaka tejto inovácii sa budú môcť prihlasovať a využívať naše služby priamo cez sprostredkovateľské aplikácie, pričom my budeme zabezpečovať hladké fungovanie ako operátor na pozadí.


5. Neutíchajúcou témou je aj boj medzi aktívnymi a pasívnymi investičnými stratégiami. Ako vnímate budúcnosť tohto “súboja“?

Myslím si, že stále budú koexistovať oba prístupy. Na jednej strane je ťažké poraziť široko diverzifikovaný a vysoko efektívny trh reprezentovaný napríklad indexom S&P 500. No pri špecializovaných sektoroch či regiónoch potrebujete odbornú expertízu. V týchto užších sektoroch už aktívnejšie fondy vyhrávajú omnoho častejšie. Navyše, tieto špecifické segmenty často ani nie sú zahrnuté vo veľkých indexoch.


6. Prejdime na kryptomeny. Spočiatku sa hovorilo o ich využití vo forme bežného platidla v obchodoch, neskôr o možnosti vlastniť neregulované peniaze a napokon sa ich príbeh posunul k označeniu „digitálne zlato“. Ani jeden z týchto scenárov sa však doteraz nenaplnil a po viac ako 16 rokoch vývoja sa čoraz častejšie ozýva kritika, že celé odvetvie pripomína skôr tzv. teóriu „väčšieho blázna“ (Greater Fool Theory) – podľa ktorej je možné na určitej komodite zarobiť iba vtedy, pokiaľ sa nájde niekto ďalší, kto je ochotný zaplatiť za ňu ešte vyššiu cenu. Aký je Váš pohľad na aktuálny vývoj v oblasti kryptomien a ich vplyv na investorov?

Môj názor na kryptomeny je už dlhé roky známy a nemení sa. Ide o pyramídovú hru, ktorá jedného dňa skolabuje. Keďže ide o doposiaľ najväčšiu pyramídu v histórii a tlaky na jej udržanie sú enormné, polčas jej rozpadu sa neustále predlžuje. Naša generácia ten pád možno ešte nezažije, no mám obavy, že keď raz príde, môže z toho byť obrovský globálny konflikt.

Každé finančné aktívum totiž musí byť záväzkom emitenta, zabezpečené majetkom. To platí pre akcie, zmenky aj dlhopisy. Alebo tu potom máme reálne statky, ktoré majú svoju úžitkovú hodnotu a prostredníctvom finančných aktív sa viete zase dostať k reálnemu majetku - cez exekúcie či iné legislatívne cesty. Kryptomeny však tento základný princíp nespĺňajú a práve v tom spočíva ich nulová hodnota. Preto čím viac ľudí bude do tejto pyramídy zapojených a čím dlhšie to bude trvať, tým katastrofálnejšie budú následky.


7. Ako sa dodnes s nadsázkou hovorí, slovenský akciový trh stále tvoria najmä tehly a malta. Ako vnímate úlohu realitných investícií v portfóliu bežného retailového investora?

Realitné investície dávajú podľa mňa najväčší význam najmä v tzv. rentovej fáze investora – teda v období, keď už má vybudovaný určitý majetok a jeho cieľom je skôr ochrana istiny a pravidelný pasívny príjem. Práve vtedy nastupujú do hry dlhopisové a realitné investície, ktoré vedia zabezpečiť stabilný príjem napríklad vo forme dividend. Ak teda investor disponuje majetkom v státisícoch eur a nechce sa zaoberať kúpou troch garsónok v Petržalke – čo rozhodne nie je pasívny príjem, ideálnym riešením pre neho môže byť kombinácia kvalitných realitných fondov.

Hovorím však výlučne o tzv. REIT-och (Real Estate Investment Trusts), teda fondoch, ktoré sa riadia transparentnými trhovými pravidlami. Určite nemám na mysli typické česko-slovenské realitné fondy, ktorých oceňovanie je často "kreatívne" a administratívne umelo prispôsobované. Dobrým príkladom je nedávny prípad spoločnosti HB Reavis, ktorá jedného dňa zmenila ocenenie časti svojho portfólia pred jej predajom o 30% a kvôli jednému investorovi tak bolo poskodených niekoľko tisíc kientov. A táto spoločnosť podľa našich analýz oceňovala zo všetkých týchto spoločnosti najférovejšie.



8. Na záver pár otázok na odľahčenie. Váš profesijný život je úzko spätý s kapitálovým trhom. Predstavme si však hypotetickú situáciu – kapitálový trh, ako ho dnes poznáme, by zo dňa na deň jednoducho zmizol. Ako by ste sa ešte možno vedeli uživiť?

Teraz ste ma naozaj zaskočili (úsmev). Možno by som sa uživil ako gitarista v kapele. Alebo by som prednášal monetárnu teóriu a finančné trhy na univerzite.


9. Ktorú knihu by ste odporučili každému, kto pracuje v investičnom svete?

Úprimne, nie som fanúšikom súčasných populárných investičných bestsellerov. Som skôr stará škola - vyrastal som na knihách Harryho Markowitza – Moderná teória portfólia ako aj ďalšieho nositeľa Nobelovej ceny Williama F. Sharpea a jeho diele Investície. Je potrebné naučiť sa poctivo základy finančného trhu a potom rôzne postupy, techniky a prístupy k investovaniu na finančných trhoch alebo k tvorbe finančných nástrojov. Rovnako ako v medicíne. Musíte si prejsť základmi, naučiť sa anatómiu a prejsť ďalšie skúšky, kým vás pustia operovať na sálu. Nestačí si prečítať len populárnu medicínsku beletriu.


10. Keby ste mali mladému investorovi, ktorý práve začína investovať zo svojej prvej výplaty, dať iba jednu radu, čo by to bolo?

Začať investovať čo najskôr. Pokojne aj s malou sumou. Efektívne, cez jeden alebo dva diverzifikované ETF fondy. Aby neprehýril celú výplatu ale myslel aj na budúcnosť.


11. Ak by ste si dnes museli vybrať iba jednu konkrétnu investíciu, kam dlhodobo investovať svoje prostriedky, čo by to bolo?

Rozhodol by som sa pre index S&P 500. Tento index zahŕňa takmer všetok globálny a technologický pokrok, ktorý sa vo svete deje. Ak by som teda mal vybrať len jednu možnosť, tak túto.


Ďakujem za rozhovor 😊



Ďalšie články na čítanie: